Џупајтер

Poštovani,
Zanime me rešenje za zatatak u daljem teksu je postavka, koji je u prvoj oblasti, kako ga najjednostavnije rešitei (pošto je prva oblast mislm da bi trebalo izbeći petlje, ali ne znam kako bi ovo rešio)? Da li postoje rešenje svih zadataka iz “Џупајтер-jupyter” sa Vašeg sajta?
“Процењује се да је Кина на дан 1.7.2019. имала 1.420.062.022 становника, а Индија 1.368.737.513. Број становника у Кини се сваке године повећа за 0,35%, а у Индији за 1,08%. Након колико година ће Индија престићи Кину по броју становника, под претпоставком да се годишњи раст броја становника ни у једној од ове две државе неће мењати?”

Poštovani,

Slobodno upotrebite petlju ovde. Ako pričamo o kursevima za osmi razred ili drugi razred gimnazije, očekuje se da su učenici u ranijim razredima imali prilike da se upoznaju sa osnovama Pajtona i da znaju za petlje, tako da ne brinite, slobodno upotrebite petlju. Ne vidim da je zamišljeno, ili barem meni nije očigledno, neko rešenje koje treba upotrebiti bez korišćenja petlji.

Ovaj kurs, nema rešene zadatke, to jest rešenja zadataka nisu dostupna koisnicima. Mogu autoru kursa preneti sugestiju da bi bilo korisno ako bi postojala rešenja zadataka.

Srdačan pozdrav

1 Like

могло би се математички преко логаритама решити, али мислим да се уче крајем 2. разреда СШ.

1 Like

Poštovani Lazare,
Hvala na odgovoru. Ove godine sam počeo da predajem u gimnaziji i mislim da đaci nisu dovoljno upoznata sa petljama, a u ostalim zadacima petlje se ne koriste još duži vremenski period.
Bilo bi fino da imamo rešenje…
Srdačan pozdrav

1 Like

Poštovani,
Ako imate ideju za jednostavno rešenje, napišite rešenje.
Srdačno

Poštovani Siniša,

Hvala vam na povratnim informacijama. Važno mi je da znamo i da su potrebna rešenja i da se đaci ne snalaze najbolje sa petljama. Videćemo šta je najbolje rešenje za te probleme.

Srdačan pozdrav

Не разумем се баш у Џупајтер, али објаснићу математички
ако имамо на почекту 1.420.062.022 становника онда за n година имамо имамо 1.420.062.022*(1+0.35/100)^n становника (^ је степен).
Исто се уради и за Индију.
Може се онда поставити неједнакост 1.420.062.022*(1+0.35/100)^n < 1.368.737.513*(1+1.08/100)^n, што ако сам добро унео у калкулатор добије се n=5.078, што значи након 6 година.

1 Like

Poštovani Ognjene,
Hvala na matematičkom rešenju.
Došao sam do rešenje kroz petlju
Da li ima neko bolji predlog?
brK=1420062022
brI=1368737513
brojGodina=0
while(brK>brI):
brK=brK*(1+0.35/100)
brI=brI*(1+1.08/100)
brojGodina=brojGodina+1
print(brojGodina)

Poštovani Lazare,
Obavestite me kada dobijete informacije od autora za rešenje zadataka zaista bi mi bilo od koristi da znam koji je način najbolje određene zadatke uraditi a ne da radim po sopstvenom nahođenju.
Ovaj zadatak sam rešio kroz petlju kao u prilogu.
brK=1420062022
brI=1368737513
brojGodina=0
while(brK>brI):
brK=brK*(1+0.35/100)
brI=brI*(1+1.08/100)
brojGodina=brojGodina+1
print(brojGodina)