Takmicenje osnovna skola 2021

Mislim da ste svi bolesni sa ovakvim zadacima. Ovakve zadatke dajete učenicima šestog razreda. Bog neka vam je u pomoć

6 Likes

Najmanje 3 linije im je trebalo da napisu ovake zadatke

Zadaci su bili fini. Uglavnom su sa nekih starijih takmicenja.

Ако је неко имао намјеру да убије вољу дјеци за програмирањем, апсолутно је успио.
Спремао сам петаке од нуле, почевши у октобру, два пута седмично, за општинско и окружно такмичење, рачунајући да им је то довољно за почетак. Ово је био масакр. Ништа нијесу урадили.

16 Likes

Нисам лекар, нити поп, али бих могао да се сложим. Задатке је давао неко ко нема везе са основном школом, наставним плановима, педагогијом и методиком, али зато да би то надокнадио своје збирке од више хиљада страна назива “методичке”. Благо ономе ко се роди паметан, па може рано да полуди и ужива у остатку живота!

13 Likes

Добар дан. Зовем се Филип Марић и први сам аутор збирки поменутих у Вашој поруци. Нисам ни на који начин учествовао у састављању овогодишњих задатака за такмичење.

Збирке које помињете су потпуно слободно доступне, можете да их користите потпуно бесплатно, но нико Вас ни на који начин не обавезује на то. Можете користити и друге збирке, а можете направити и своје. Ако су Вам ове збирке преобимне лако можете да направити избор задатака - велики број задатака је стављен управо зато да сваки наставник може да одабере задатке у зависности од узраста ученика са којима ради. Тренутни проценти урађености задатака се углавном крећу преко 80%, што указује на то да су сви задаци у збиркама прилагођени циљној популацији (а у предговору јасно пише шта је циљна популација и види се да је она прилично шира од ученика основних школа).

У сваком случају, молим Вас да у јавној комуникацији не користите увреде, а поготово не када своје коментаре заснивате на непровереним чињеницама. Чини ми се да ни ја, а ни остали аутори збирки које помињете нисмо то заслужили.

7 Likes

Из овога што сте написали ми се чини да нисте добро разумели моју поруку. Нико Вас овде није увредио, а ја баш никога нисам у својој поруци увредио. Јасно сам написао да бих могао да се сложим а не да се слажем, а затим сам следећом реченицом повукао паралелу између тог, наглашено нестручног става (тај недостатак стручности је наглашен речима “нисам лекар, нити поп”) и става “стручњака” који припрема задатке за ученике основне школе иако очигледно нема потребно знање ни искуство за то. У последњој реченици је тврдња која не би требало да погађа никога, јер нико није рођен паметан (нити се било ко родио као што стоји у тврдњи, сви смо ми рођени) и та тврдња има за циљ да на то подсети онога ко је припремио овакве задатке, у нади да ће престати да отима детету лизалицу.

Збирке имају више од десет аутора, тако да за утврђивање истинитости моје тврдње није довољан податак да Ви нисте учествовали у састављању овогодишњих задатака. У Вашој поруци нисте написали да ниједан од аутора збирки није учествовао у састављању овогодишњих задатака, јер то не би била истина. Како би и била кад је и у овогодишњим и у прошлогодишњим квалификацијама било задатака који су дословно пренети из ових збирки?

Што се тиче могућности да се из збирке одаберу задаци у складу са узрастом, то се лако може описати примером: прошле године у квалификацијама дат је задатак “Поклони”, који је у збирци решен на преко три стране и чије решавање према речима аутора “захтева комбиновање неколико алгоритамских технника” (да, “технника”). То је био један од 6 задатака за ученике 7. разреда и то у првој рунди квалификација. Да не помислите да је то случајна грешка, ево још једног примера поткрепљеног линком са овог сајта (овај пут је у питању задатак за 5. разред):

(Довољно је прочитати ове две поруке: “NenadMilutinovic Developer Team Lead Jan '20: Zadatak blizanac je za srednje skole.” и “Ognius Jan '20: bio je i za os u prvoj rundi”). Имате и коментаре ученика који тврде да су имали више успеха са задацима за средњу школу него са овогодишњим задацима за основну школу. Ове године је такође било финих задатака из збирке. Да ли је циљ да се ученицима овако тешким задацима пошаље порука да не треба да размишљају и да треба само да копирају код из мудријашке књиге? Чини ми се да ни ученици, а ни њихови наставници које помињете нису то заслужили. И да не буде забуне, нити имам ишта против Вас, нити против збирки, али имам против тога што се такмичење из програмирања очигледно не организује у складу са прокламованом намером да се популаризује програмирање, што није у складу са пропозицијама, календаром, програмом такмичења, правилницима Министарства просвете, што није меродавно јер ученици могу да варају…

8 Likes

Погледао сам резултате првог круга квалификација. Мислим да нема потребе за државним такмичењем и олимпијадом, а поготово за другим кругом квалификација. Можете одмах изабрати репрезентацију и тако олакшати посао и себи и нама.
Општинско такмичење из програмирања је увијек било празник за дјецу када су имала прилику да покажу да су научили прве кораке у програмирању, а не убијање у појам.
И не знам откуд вам право да толико малтретирате ту дјецу са круговима пакла, пардон, квалификација.

9 Likes

Поштовани,
ја сам родитељ једног од учесника такмичења за 6 разред ,зовем се Предраг Ивановић , апсолутно се слажем са примедбама осталих, да је тежина задатака на такмичењу благо речено не прилагођена и далеко од стварности ако се узме у обзир наставни програм Информатике за основне школе .
Желео би овом приликом да поствим питање организаторима такмиченња као и осталим стручниом људима са којима сарађујете .
Шта није тачно у првом задатку " Тест из историје " који је дете радило три сата и бодован је са 0 бодова , у тест пробама код ради али је ипак бодован са 0 бодова зашто ?
У наставку текста шаљем Вам код и очекујем одговор . Срдачан поздрав Предраг Ивановић .
prvi = input()
drugi = input()
izmedju = int(input())
g1a = prvi[0]+prvi[1]+prvi[2]+prvi[3]
g1b = prvi[2]+prvi[3]+prvi[4]+prvi[5]
g1c = prvi[4]+prvi[5]+prvi[6]+prvi[7]
g2a = drugi[0]+drugi[1]+drugi[2]+drugi[3]
g2b = drugi[2]+drugi[3]+drugi[4]+drugi[5]
g2c = drugi[4]+drugi[5]+drugi[6]+drugi[7]
if g1a == g2a:
dan1a = prvi[4]+prvi[5]
dan1b = prvi[6]+prvi[7]
dan2a = drugi[4]+drugi[5]
dan2b = drugi[6]+drugi[7]
mes1a = prvi[6]+prvi[7]
mes1b = prvi[4]+prvi[5]
mes2a = drugi[6]+drugi[7]
mes2b = drugi[4]+drugi[5]
g1 = g1a
g2 = g2a
elif g1a == g2b:
dan1a = prvi[4]+prvi[5]
dan1b = prvi[6]+prvi[7]
dan2a = drugi[0]+drugi[1]
dan2b = drugi[6]+drugi[7]
mes1a = prvi[6]+prvi[7]
mes1b = prvi[4]+prvi[5]
mes2a = drugi[6]+drugi[7]
mes2b = drugi[0]+drugi[1]
g1 = g1a
g2 = g2b
elif g1a == g2c:
dan1a = prvi[4]+prvi[5]
dan1b = prvi[6]+prvi[7]
dan2a = drugi[0]+drugi[1]
dan2b = drugi[2]+drugi[3]
mes1a = prvi[6]+prvi[7]
mes1b = prvi[4]+prvi[5]
mes2a = drugi[2]+drugi[3]
mes2b = drugi[0]+drugi[1]
g1 = g1a
g2 = g2c
elif g1b == g2a:
dan1a = prvi[0]+prvi[1]
dan1b = prvi[6]+prvi[7]
dan2a = drugi[4]+drugi[5]
dan2b = drugi[6]+drugi[7]
mes1a = prvi[6]+prvi[7]
mes1b = prvi[0]+prvi[1]
mes2a = drugi[6]+drugi[7]
mes2b = drugi[4]+drugi[5]
g1 = g1b
g2 = g2a
elif g1b == g2b:
dan1a = prvi[0]+prvi[1]
dan1b = prvi[6]+prvi[7]
dan2a = drugi[0]+drugi[1]
dan2b = drugi[6]+drugi[7]
mes1a = prvi[6]+prvi[7]
mes1b = prvi[0]+prvi[1]
mes2a = drugi[6]+drugi[7]
mes2b = drugi[0]+drugi[1]
g1 = g1b
g2 = g2b
elif g1b == g2c:
dan1a = prvi[0]+prvi[1]
dan1b = prvi[6]+prvi[7]
dan2a = drugi[0]+drugi[1]
dan2b = drugi[2]+drugi[3]
mes1a = prvi[6]+prvi[7]
mes1b = prvi[0]+prvi[1]
mes2a = drugi[2]+drugi[3]
mes2b = drugi[0]+drugi[1]
g1 = g1b
g2 = g2c
elif g1c == g2a:
dan1a = prvi[0]+prvi[1]
dan1b = prvi[2]+prvi[3]
dan2a = drugi[4]+drugi[5]
dan2b = drugi[6]+drugi[7]
mes1a = prvi[2]+prvi[3]
mes1b = prvi[0]+prvi[1]
mes2a = drugi[6]+drugi[7]
mes2b = drugi[4]+drugi[5]
g1 = g1c
g2 = g2a
elif g1c == g2b:
dan1a = prvi[0]+prvi[1]
dan1b = prvi[2]+prvi[3]
dan2a = drugi[0]+drugi[1]
dan2b = drugi[6]+drugi[7]
mes1a = prvi[2]+prvi[3]
mes1b = prvi[0]+prvi[1]
mes2a = drugi[6]+drugi[7]
mes2b = drugi[0]+drugi[1]
g1 = g1c
g2 = g2b
elif g1c == g2c:
dan1a = prvi[0]+prvi[1]
dan1b = prvi[2]+prvi[3]
dan2a = drugi[0]+drugi[1]
dan2b = drugi[2]+drugi[3]
mes1a = prvi[2]+prvi[3]
mes1b = prvi[0]+prvi[1]
mes2a = drugi[2]+drugi[3]
mes2b = drugi[0]+drugi[1]
g1 = g1c
g2 = g2c

G1 = int(g1)
G2 = int(g2)
dan1a = int(dan1a)
dan1b = int(dan1b)
dan2a = int(dan2a)
dan2b = int(dan2b)
mes1a = int(mes1a)
mes1b = int(mes1b)
mes2a = int(mes2a)
mes2b = int(mes2b)

drdanA = dan1a+izmedju
drdanB = dan1b+izmedju

for i in range(12):
drdanA-=31
drdanB-=31
if drdanA == dan2a:
DAN1 = dan1a
DAN2 = dan2a
MES1 = mes1a
MES2 = mes2a
elif drdanA == dan2b:
DAN1 = dan1a
DAN2 = dan2b
MES1 = mes1a
MES2 = mes2b
if drdanB == dan2a:
DAN1 = dan1b
DAN2 = dan2a
MES1 = mes1b
MES2 = mes2a
elif drdanB == dan2b:
DAN1 = dan1b
DAN2 = dan2b
MES1 = mes1b
MES2 = mes2b
DAN1 = str(DAN1)
DAN2 = str(DAN2)
MES1 = str(MES1)
MES2 = str(MES2)
if len(DAN1) == 1:
DAN1 = “0”+DAN1
if len(DAN2) == 1:
DAN2 = “0”+DAN2
if len(MES1) == 1:
MES1 = “0”+MES1
if len(MES2) == 1:
MES2 = “0”+MES2
print(f"{DAN1}-{MES1}-{G1}")
print(f"{DAN2}-{MES2}-{G2}")

Poštovani,

Na žalost ne mogu da vam odgovorim na vaše pitanje zato što nemam uvid u pravljenje zadataka i test primera kao ni ocenjivanje i pravljenje rang liste.

Preporučio bih da žalbe i primedbe na zadatke, njihovo bodovanje i rezultate uputite na zvanični mail državne komisije za takmičenja osnovnih škola takmicenjeinf@gmail.com i siguran sam da će oni moći da vam odgovore.

Srdačan pozdrav

Imam jedno pitanje za organizatore takmičenja,
Sa koliko bodova se prolazi na okružno takmičenje i kada će biti okružno takmičenje s tim da opštinsko nije bilo do kraja februara.
Pozdrav

2 Likes

2021-03-14T09:00:00Z (source)

@pnastudio

Unapred se izvinjavam što nisam baš vešt u pythonu ali mi se već na prvi pogled čini, da imate prilično konservativan (c-jevski) pristup rešavanju tog zadatka. Noviji programski jezici (poput pythona ili jave) omogućajavu dosta lakše rešavanje zadataka sa datumima, pa može recimo ovako:

import datetime

s1 = input()
s2 = input()
n = int(input())

patterns = ["%Y%m%d", "%Y%d%m", "%d%Y%m", "%d%m%Y", "%m%Y%d", "%m%d%Y"]

for format1 in patterns:
    for format2 in patterns:
      try:
        d1 = datetime.datetime.strptime(s1, format1)
        d2 = datetime.datetime.strptime(s2, format2)
        if d1.year == d2.year:
            if d1 > d2:
                temp = d1
                d1 = d2
                d2 = temp
            delta = d2 - d1
            if delta.days + 1 == n:
                print(d1.strftime("%d-%m-%Y"))
                print(d2.strftime("%d-%m-%Y"))
      except:
        pass
1 Like