Drzavno 2014 B1 i 2013 B2

Kako se rade ovi zadaci:

Drzavno 2013 Drvored: https://petlja.org/BubbleBee/r/Problems/2013-drzavno-ss-drvored
Nasao sam neki blog od pre, ali mi nije bas jasno pa ako neko moze da objasni

Drzavno 2014 Ljute price:https://petlja.org/BubbleBee/r/Problems/2014-drzavno-ss-ljute-ptice

Ja sam poceo da radim ljute ptice i imam OK na 6 od 10 primera ne znam sta da radim da resim ove ostale, ako hoces mogu da ti posaljem bar to hahah

EDIT : 7 od 10 primera

Ajde posaljji, pa ako neko zna kako neka pomogne

Hintovi (reci ako je potrebno još)

Drovred: Pogledaj neka 3 drveta (recimo 3 sa najmanjom visinom), bar 2 će biti na istoj strani ulice, što bi jedinstveno odredilo i visine svih ostalih drveta na toj strani ulice. Možeš isprobati sve kombinacije za ta 3 drveta na kojoj strani ulice se nalaze.

Ljute ptice: Nacrtaj nekoliko primera na papiru i pogledaj šta se dešava dok guraš kutije. Ako je visina sledeće kule > k, onda ćeš nastaviti da guraš i jedan deo te kule, ako je visina < k, onda će neke kutije sa poslednje kule koja se gura pasti dole. Struktura koja može da ti pomogne je stack :slight_smile:

Drvored mislim da znam da resim samo je malo komplikovano, tipa za ovaj primer nije optimalno da se uzmu sva drva odredjena datom razlikom 1 7 11 12 13 14 . Nije optimalno da se izme 1 7 13 nego samo 1 i 7, ali dobro, probacu nesto.

Za Ljute ptice ne razumem bas sta treba da uradim

EDIT: resio sam drvored, moze mala (veca) pomoc oko ljutic ptica

Deklarises brojac koji oznacava koliko ukupno blokova guras(gledas samo blokove koji dolaze posle specijalnog bloka, a u redu gde se nalazi specijalni gledas samo one ispod njega koje su na vecoj ili jednakoj visini od k).
Prolazis kroz niz(pocnes od (red specijalnog bloka +1) i sada kada ima manje blokova od k u tom redu moras da popunis te rupe da bi mogao dalje da guras ostatak blokova, znaci smanjujes brojac za k-1-red[i]. Ukoliko ima vise ili jednako blokova od k onda ces i dalje gurati te blokove tako da trebas da povecas brojac za red[i]-k+1.
Ako ti se desi da trebas da popunis rupu a nemas vise blokova to znaci da si nasao poziciju gde ce stati trazeni blok, a ako si prosao kroz ceo niz i imas jos blokova za guranje onda mozes da izracunas do kojeg reda ce ici ti bokovi tako sto broju redova dodas (brojac/k-1), a visina bloka je ostatak deljenja (brojac/k-1). Ako nema ostatka onda je dobijen red smanjis za 1 i visina ti je k-1.

Da bi dosao do ovog resenja trebas da uocis da su ti bitni samo blokovi ispod i desno od trazenog bloka jer ovi pre njega ne menjaju poziciju na kojoj ce on da zavrsi.
Najbolje je da nacrtis i simuliras nekoliko primera kao sto ti je rekoa DuX, mislim da ti nece biti jasno ovo moje objasnjenje bez toga

Uzeo da radim,gde mi pada? Ljute ptice su u pitanju
Edit: zadnji test primer ne radi

ansx i ansy stavi da ti budu long long

Kako mi je promaklo… Hvala ti

Moze neko da mi pojasni sto dobijam TLE isto ova ptica xD
hvala :slight_smile: