Cena_hleba zadatak

Imam problem sa zaokruzivanjem brojeva na dve decimale u zadatku cena hleba u programiranju u python-u za 6. razred. Na koji god nacin da pokusam, ne priznaje mi kao tacno resenje, pa ako neko moze da mi pomogne…

Хлеб је прво поскупео
10
%
, па је затим појефтинио
10
%
. Ако је позната почетна цена хлеба, напиши програм који одређује цену након тих промена.

Улаз
Са стандардног улаза се учитава почетна цена хлеба (реалан број заокружен на две децимале).

Излаз
На стандардни излаз исписати крајњу цену хлеба (реалан број заокружен на две децимале).

Zdravo,

Iako nam nisi prosledio kod koji si pisao, mislimo da znamo o čemu se radi.

U Pajtonu kada se koristi “round”, funkcija ne ostavlja 0 nakon zaokruživanja, i tako na primer ako Pajton treba broj da zaokruži neki broj na 57.70, on će to zapravo zaokružiti na 57.7 i pošto se izlaz upoređuje kao string, prijaviće da rešenje nije tačno.

Rešenje za ovo je da se doda :.2f na mestu gde zaokružujemo finalnu cenu, što će naterati Pajton da stavi dve decimale u svakom slučaju. To može da izgleda npr. ovako:

krajnja_cena = ‘{:.2f}’.format(round(nova_cena, 2))

Zamolio bih te da probaš da ovako rešiš zadatak, a ako i dalje neće, piši nam opet da zajedno prođemo tvoj kod i vidimo o čemu se radi.

Pozdrav,
David

1 Like

Sada radi, hvala Vam puno!

1 Like

Nema na čemu, uvek smo tu da pomognemo, piši nam ukoliko ti bilo šta još bude zatrebalo.

Srećan rad!

1 Like

Колеге, поздрав. Да ли може помоћ како да окачим код пошто тренутно траје обука наставника за наставну тему Програмирање у оквиру предмета Рачунарство и информатика? Ако може убрзани одговор јер каааааасним да не кажем дебело… Хвала у напред.