Бодовање 1. задатка за 6. разред

O kom takmičenju se radi?

… Окружно за 6. разред

Poruka:

… Да ли је могуће да су ученици који су у првом задатку проверавали услов са малим словима добили 0 бодова, иако је задатак потпуно тачан? Моја ученица је прво предала са великим O и великим P, али јој је деловало да у примерима стоје мала слова, па је преправила и због тога добила 0. Ако се ово бодовање не коригује на жалбама, мислим да је то крајњи безобразлук према такмичарима.

skill issue ngl

Poštovani,

Nije bilo nikakve potrebe da učenica pogađa da li su u pitanju mala ili velika slova engleske abecede. Iz teksta zadatka: “У трећем реду се налази или слово O или слово P (велико слово енглеске абецеде).” Takođe, javni test primeri služe baš da bi se proverio format ulaza/izlaza i da ne bi dolazilo do ovakvih situacija jer ako je učenica prvo pokušala sa velikim slovima videla bi da joj prolaze javni test primeri, a kada je probala sa malim videla je da joj ne prolaze javni test primeri.
Po članu 8.2, stav 2. Pravilnika: “Једине дозвољене исправке у изворном коду такмичара односе се на формат учитавања података и исписивања резултата на Општинском и Окружном нивоу.” Kako je u pitanju okružni nivo, Komisija će izvesno uvažiti ovu žalbu, ali se smatra da je učenicima 4 kruga takmičenja (2 kruga kvalifikacija, opštinsko i okružno) dovoljno da nauče pravila u vezi sa formatom ulaza i izlaza i od državnog se ovakve žalbe ne mogu usvajati. Takođe, savetujem Vam da pročitate, zajedno sa učenicom često postavljena pitanja, posebno 9. i 10. pitanje iz sekcije Pitanja učenika kako ubuduće ne bi dolazilo do ovakivh situacija. Takođe, na sajtu takmičenja postoje video materijali gde se ove stvari u vezi sa ulazom i izlazom objašnjavanju i svim učenicima se savetuje da ih pogledaju pre izlaska na takmičenje.
Dakle, rekao bih da ovde nam govora o “bezobrazluku prema učenicima” već o odavno uspostavljenim pravilima koja su standard u takmičarskom programiranju i van Srbije.

Pozdrav,
Dušan

1 Like

@dpopadc Поштовани,

Хвала Вам на одговору. У тренутку када сам писао и жалбу и објаву били су објављени само резултати и кодови, без текстова задатака. У праву сте, ако је већ писало у загради да су велика слова, требало је о томе да се води рачуна. Пошто сам видео да је било и других ученика који су на тај начин изгубили бодове, мислио сам да је у тексту било нејасно о којим словима се ради, па да је у том случају требало проверити кодове и са тестовима где се користе мала слова.

Срдачан поздрав!

1 Like