Zadatak upis i ispis iz fajla

Poštovani Marijane,

Vaše rešenje je suštinski u redu. Nedostaje mu upisivanje u novi fajl i nedostaje mu da se izrazi ispisuju u novom redu

Evo dobudženog vašeg rešenja sa komentarima šta je dodato i šta je promenjeno.

izlaz = open("E:/Desktop/izlaz.txt", "w") #otvaramo izlazni fajl tako da u njega može da se piše i smetamo ga u varijablu izlaz. Kod mene ima ovu putanju, kod vas može biti drugačija. 
file = open('E:/Desktop/izrazi.txt')
content = file.read()
file.close()
lines = content.split("\n")
for line in lines:
    ispis = (f"{line}={eval(line)}") + '\n' #Dodajemo da se posle svakog izraza doda karakter za novi red kako bi se lepo ispisali
    izlaz.write(ispis)
izlaz.close() #zatvaramo novi fajl
1 Like

Postovani,da li postoji sansa da mi napisete Vas postupak od samog pocetka od kad tek napravite txt fajlove na vasem pc-u,jer meni konstantno izlazi neka greska i ocigledno sam negde pogresio,u napred havala!Ili ako mogu u mailu da Vam se javim,jos jednom hvala i pozdrav.

Poštovani Marijane,

Nikakav problem. Dakle, prvo kreirate ulazni fajl (ja sam iskoristio notebook program da bih napravio .txt fajl) i stavite ga na neku odgovarajuću lokaciju na računaru (kod mene je to E:/Desktop/izrazi.txt ali kod vas može biti bilo koja druga lokacija).

Nakon toga prelazite na pisanje koda. Možete upotrebiti kod koji sam ostavio gore u komentaru. Pazite samo da u varijabli file upotrebite tačnu putanju ka fajlu koji ste napravili. Vidim da ste vi stavili samo ime fajla, što je ok ako se fajl nalazi u istom direktorijumu kao pajton skripta. U svim ostalim slučajevima to će vam praviti problem pa preporučujem da koristite kompletnu putanju (ako koristite windows, držite šift i kliknete desnim klikom na fajl, pojaviće vam se u padajućem meniju opcija copy as path što može biti zgodno u ovom slučaju). Takođe, obatite pažnju da u varijabli izlaz upotrebite neku putanju gde želite da vam se pojavi izlazni fajl. Nakon toga, dovoljno je da pokrenete kod i on će sam napraviti izlazni fajl formatiran na potreban način.

Ako vam i dalje ne uspeva, pošajite mi screenshot sa porukom koju dobijete prilikom pokretanja programa pa ćemo probati da je zajdno rešimo.

Srdačan pozdrav

1 Like

Pozdrav!Evo screensota sta izlazi…
Hvala za pomoc jos jednom!!

Pa meni izgleda kao da je program odradio šta je trebalo bez probelma. Pogledajte u fajl izlaz da li ste dobili ono što je trebalo da se desi. Eventualno testirajte tako što ćete neke durge brojeve upotrebiti u izrazi.txt između pokretanja programa.

Ako je potrebno, možemo dodati i da se ispisuje neka poruka kada se program izvrši i eventualno uputstva šta raditi ako izađe greška, ali to je dodatno budženje za koje nisam siguran da vam je sada potrebno :slight_smile:

1 Like

Greska je do mene hahah Vi ste i napravili da se resenje predstavi na kraju ponovo u txt fajlu a ja sam mislio da ce ga pogazati i u programu, pogledacu sutra ponovo rad, ali mislim da je rad kompletiran, veliko hvala Lazare, bilo bi mi drago da mogu ponovo nekako da saradjujem sa Vama i da razmenim neka razmisljanja. Pozdrav veliki!

1 Like

Poštovani Marijane,

Drago mi je da sam mogao da pomognem. Ako vam opet treba pomoć slobodno mi pišite ovde ili na mail.

Da li biste mogli samo da mi kažete gde ste pronašli zadatak, to jest odakle baš ovaj zadatak. Vidim da nekoliko korisnika radi isti ovaj zadatak pa me zanima odakle on dolazi.

Srdačan pozdrav

1 Like

Hvala veliko jos jednom, pisacu Vam od sad na mail, ako nije problem da ga ostavite u komentaru, pa ostavljam dodatne informacije tamo. Srdacan pozdrav!

Nema na čemu stvarno.

Možete mi pisati na lazar.bojicic@petlja.org.

Hvala vam!

Evo resenja:
Screenshot by Lightshot

1 Like