O kategoriji "Takmičenja"

Sve o takmičenjima na Petlja portalu. Korisne informacije za početnike ali i iskusnije u takmičarskom programiranju.

[Реч - две о такмичењима]
Поштоване колеге, пожелела сам да са вама поделим своја искуства и размишљања у вези са такмичењима основаца из рачунарства, са надом да ће ово прочитати и организатори такмичења. Уживам у раду са талентима и својим јавним размишљањем желим да укажем на неке ствари и предложим нека решења. Драго ми је што нисмо одустали од такмичења ни током пандемије. Хвала ДМС на труду, а свака част и Petlja на свему што радите - сјајни сте! Талентовани ђаци су могли током пандемије да припреме остварују и у онлајн комуникацији и то веома успешно, бар из мог искуства. Надајући се да ће се ствари вратити у нормалу, хтела сам да замиолим организаторе такмичења да обрате пажњу на неке ствари. Уколико претпоставимо да ученике спремају њихови предметни наставници и да се са додатним радом започне одмах на почетку школске године, онда не видим да је могуће ученике петог и шестог разреда припремити за такмичење које започиње већ у новембру, осим ако ученици немају додатну подршку ван школе (маме и тате програмер, приватни наставници и школице). Мислим да такмичење треба да буде усклађено са темпом рада у школи. Са једним часом недељно, до новембра се једва ишта може научити на часовима додатне наставе. Пробла сам и стигла тек до једноставнијих разгранатих програма. Уколико се остане при томе да се квалификације одржавају онлајн, мислим да би први круг требало одржати најраније у јануару и са задацима прилагођеним почетницима у програмирању (мислим на 5. и 6. разред). Не може се очекивати да овај узраст већ у новембру зна листе и тешке задатке који су се појавили у квалификацијама, уз образложење да је то намењено за вежбу и бољу припрему за даље нивое такмичења. Претешки задаци су увек демотивишући и на тај начин губимо такмичаре, а мислим да нам је свима циљ да се ово такмичење омасови. Верујем да је свима ово још увек релативно ново и да тренутна решења нису коначна. Лично сам за то да се тежина задатака врати на онај ниво када су се општинсака такмичења одржавала у школама, без обзира на то да ли је такмичење онлајн или офлајн. Има времена, издвојиће се најталентованији на окружном и државном. Није тешко извршити анализу успешности која би показала да ли је тежина задатака ове године била примерена или не. Требало би размислити и о томе да приликом онлајн квалификација изостају награде на општиснком нивоу за најбоље, чиме овај предмет губи свој равносправни положај са другим предметима. Али, главни разлог зашто све ово пишем сада је да првенствено подстакнем организаторе на размишљање о календару такмичења за следећу школску годину.
(Надам се да сам добро одабрала категорију; ако нисам усмерите мој пост на неко друго место.)

1 Like